Dobro
jutro. Ovakve zgrade prekrivene zelenilom i patuljastim drveäem mogli
smo vidjeti jedino u Singapuru, Maleziji, Tajvanu.
Međutim ova zgrada
koja je koncipirana u skladu Održivog razvoja, točnije "Zelene
arhitekture" nalazi se na Rotebühl Platzu u Stuttgartu. Što nam donose
zgrade na čijim krovovima i balkonima raste zelenilo i drveće?
U prvoj
liniji takva zgrada upija nečistoće, CO2, štik okside pa čak i čestice
mikroplastike koje padnu na zemlju. a iz koje raste zelenilo. Pored toga
za vrijeme nesnosnih ljetnih vrućina zelenilo "hladi" zgradu. To
zelenilo snižava i visoku ljetnu temperaturu u cijelome gradu.
Pošto je
grad Stuttgart vrlo zagađen grad, ova zgrada je pozitivan doprinos u
borbi za čisti zrak. Grad Zagreb je takodjer zagađen grad.
Može li
"Zelena arhitektura" pronaći svoje mjesto u budućim urbanističkim
planovima Zagreba?
Treba li čisti zrak postati temeljno ljudsko pravo?
Kako "pročistiti" velike gradove?
Svjedoci smo da u velikim gradovima sve više nestaje drveće te ako se i posadi na posječenom mjestu, posadi se zamjensko drvo, malo, sitno i gotovo nebitno.
Pripadnici teorija zavjere smatraju da se drvo u gradovima intenzivno siječe da ne bi ometalo rad "5 G mreže"! Svakako drveće koje uljepšava naše gradove, koje proizvodi kisik mora biti i održavano. U rano proljeće to drveće se mora obrezati, tokom vrućih ljetnih dana bez padalina, drveće se mora zalijevati. Drvo je živo biće, ono nije kamen. Međutim sav novac i rad koji tokom godine ulažemo u zdravi rast drveta, ono nam u našem gradu vraća višestruko.
Postoje znanstvenici koji tvrde da "efekat staklenika" možemo smanjiti sadnjom drveća. Naravno radi se o milijunskim novim nasadima stabala koje je potrebno zasaditi po cijelom našem planetu da bi se apsorbirao CO2.
Globalno zatopljenje koje u nekim dijelovima svijeta uzrokuje i vrlo jake zime, prijeti da podigne razinu mora do kraja stoljeća od pola metra pa naviše. Neki znanstvenici tvrde da bi se razina mora usljed ekstremnog zatopljenja mogla podignuti čak i do 4 metra. U svijetu postoji desetak milijunskih gradova koji imaju više od 10 milijuna stanovnika. Ti milijunski gradovi nalaze se na obalama mora. Ti gradovi imaju i vrlo nisku nadmorsku visinu. Slično je i sa Nizozemskom. Meterolozi i stručnjaci iz područja Održivog razvoja smatraju, da ako se razina mora digne samo za 1 metar većina tih gradova naći će se pod morem. Koje bi mogracije stanovništva izazvalo podizanje mora za 1 metar ne možemo usporediti sa migracijama koje je imalo čovječanstvo u dosadašnjoj povijesti.
Razina mora se diže i to možemo vrlo često primjetiti. Vrlo često su Rijeka i neki drugi gradovi na Jadranu djelomično pod vodom. Razlog tome nije nikako plima i oseka. Razina mora koja se podiže guta pod sobom i male otoke u indoazijskom području, tako da se svake godine stanovništvo otoka koji tonu mora kompletno preseliti u druge zemlje, a najčešće im novi dom daje Australija.
Voda je jednako opasna kao i vatra. Voda i vatra u kontroliranim uvjetima omogućavaju život na zemlji. Međutim u velikim požarima ili bujicama vatra i voda oduzimaju život.
Mnogi sanaju o zamjenskom planetu za zemlju, kojeg često nazivaju TERRA 2 ili Zemlja 2. Mnogi govore da mi oduvjek nismo nastanjivali zemlju i da zato imamo destruktivan odnos prema njoj.
Neki govore da ćemo jednom živjeti na Marsu. Drugi pak tvrde da ćemo i dalje živjeti na planetu Zemlji, međutim nakon podizanja mora, da će život biti moguć jedino na velikim plutajućim gradovima.
Možemo vjerovati u što želimo. Danas i sada imamo samo jedan plavi planet na kome smo svi rođeni - TERRU ili planet Zemlju.
Pokušajmo spasiti budućnost. Možda u tome uspijemo. Ako ne uspijemo, još uvijek ćemo moći jedan dio čovječanstva svemirskim brodovima uputiti na druge planete da pokušaju na njima započeti novu egzistenciju ljudske rase.
Otvaram raspravu. Ugodan dan svima.
Dipl.-Ing.Drazen
Katic mr.sc.
www.drazenkatic.blogspot.com
Udruga za održivi razvoj i moderne tehnologije (UZOR)
WEB: www.uzor2021.blogspot.com
Email: uzor2021@web.de
Facebook: Udruga za održivi razvoj i moderne tehnologije
Instagram: udruga_uzor
Whatsapp grupa: Udruga UZOR
Mob. / Whatsapp 0049 176 404 483 47