Freitag, 30. Dezember 2022

UZOR - Kako solarnom energijom do energetske nezavisnosti?


Dobar dan. Saudijska Arabija kao drugi najveći proizvođač nafte na svijetu obavezuje se da će do 2030. polovicu ukupne proizvodnje el. energije ostvariti iz Održivih izvora. Saudijci se prije svega oslanjaju u proizvodnji struje na sunce i vjetar. Planiraju u narednom razdoblju struju proizvoditi iz solarnih panela koji će plutati na moru. 

Gornja slika nije načinjena u S. Arabiji, vec u Hercegovini! Zašto su Dalmacija i Hercegovina toliko interesantne za proizvodnju struje iz Obnovojivih izvora - prije svega sunca? Zbog toga što u tim područjima dobivamo 1600 sunčanih sati po m2 na godinu. Tu količinu sunca daje jug Italije, Španjolske i Sjeverna Afrika. 

S druge strane Njemačka koja je dobro popločena solarnim panelima ima samo u prosjeku 960 sunčanih sati po m2 na godinu. Sunce isijava 10.000 puta vise energije nego što svi mi na planetu možemo dnevno / godišnje potrošit. Solarni paneli danas mogu čak do 40 godina proizvoditi struju.

Solarne panele za gotovo cijeli svijet proizvodi Kina, kao i mobitele. Solarni paneli za proizvodnju električne energije su zadnjih godina toliko pojeftinili da ih danas gotovo svako može kupiti.

Bez obzira na nisku cijenu solarnih panela danas u Europi, ali i u Hrvatskoj postoje kućanstva koja nemaju priključak na javnu mrežu električne energije. To su većinom osamljena kućanstva u kojima žive stariji ljudi i koji nikada zapravu i nisu imali elektricitet u svojim domaćinstvima.

U današnje vrijeme  nitko ne bi smio biti bez električne energije. U krajevima u kojima državni ponjuđači struje ne mogu ili ne žele povući žice u osamljena domaćinstva idealna je mogućnost autonomnim solarnim sustavima osiguirati elektricitet takvim domaćimnstvima.

Komponente za solarni krov od 5 KW možemo već kupiti po cijeni od 20.000 kn. 

Solarna energija je zasigurno energija budućnosti. Naše sunce će nas još 5 milijardi godina opskrbljivati sa toplino i svjetlošću. 

Otvaram raspravu. Ugodan dan.  🙂 

 


Dipl.-Ing.Drazen Katic mr.sc.      

www.drazenkatic.blogspot.com

Udruga za održivi razvoj i moderne tehnologije (UZOR)
WEB: www.uzor2021.blogspot.com
Email: uzor2021@web.de
Facebook: Udruga za održivi razvoj i moderne tehnologije
Instagram: udruga_uzor
Whatsapp grupa: Udruga UZOR
Mob. / Whatsapp 0049 176 404 483 47
 
 

Mittwoch, 28. Dezember 2022

UZOR: Kako moderne tehnologije utječu na svakodnevni život čovijeka?


Dobro jutro. Pametne klupe i pametne autobusne stanice koje se napajaju solarnim sustavom prvi puta sam vidio prije ca. 15 godina na jednom sajmu u Njemačkoj. U to vrijeme ta tehnologija je bila nešto novo, inovativno i posebno. 

Danas diljem Hrvatske postoje mnogobrojne "pametne klupe" koje služe za odmor grđana, ali i za napajanje strujom mobitela, laptopa, tableta. Ova klupa sa naslovnice nalazi se u Karlovcu ispred Gradske knjižnice Ivan Goran Kovačić. 

Nikada do sada nisam vidio da netko napaja svoj mobitel na toj klupi. 

Postavljaju se pitanja: Koristimo li u potpunosti moderne tehnologije današnjice? 

Da li su građani uopće upoznati koje sve pogodnosti i mogućnosti novih tehnologija nude gradovi i općine? 

Jesu li nam te nove tehnologije potrebne ili postoje alternativna riješenja kojima se možemo služiti?

I pitanje svih pitanja: Ako nas sunce napaja toplinom, svjetlošću i električnom energijom (fotonaponski sustavi), treba li ta el. energija biti potpuno besplatna za građane? 

O besplatnoj električnoj energiji razmišljao je i naš genije Nikola Tesla. Ako je energija beskonačna i imamo je u neiscrpnoj količini, zašto je onda skupo naplaćujemo?

Međutim vratimo se lijepim i modernim izumima koji sve više krase naše gradove. Sve te lijepe i dobre stvari trebaju nam život učiniti jednostavnijim, lakšim i efikasnijim.

Međutim što se događa u praksi. 

Neki grad kupuje modernu solarnu klupu kako bi se prikazao naprednim i inovativnim, bez da educira stanovništvo čemu ta klupa uopće služi. S druge strane taj isti grad ima ambulantu opće medicine, ili ambulantnu kućnog liječnika koja osim tlakomjera nema niti jedan drugi medicinski instrument, čak ni ultrazvuk koji je sastavni dio svake ordinacije u Njemačkoj. I tako pacijenti u tom gradu moraju na pregled ultrazvukom čekati po 3 mjeseca i putovati u susjedni grad da obave pregled. Naravno da je ovaj slučaj karikiran i da se ne odnosi na grad Karlovac.

Želio sam zapravo napomenuti da se novim tehnologijama rado kitimo izvana gdje se to vidi, ulice, trgovi, paviljoni, dok nam npr. škole nemaju po svim prostorijama pristup internetu ili nam liječničke ambulante nemaju EKG uređaj ili ultrazvuk.

Moderne i nove tehnologije posebno u području medicine, građevinarstva, svemirskih istraživanja, poljoprivrede, robotike te razvoja umjetne inteligencije su danas postale pratioc u razvoju čovjeka. Danas se govori o spajanju bioničkih udova sa živčanim sustavom čovjeka, govori se o spajanju softwarea preko mikročipova sa ljudskim mozgom, a sve u cilju zaliječenja ili potpunog izliječenja pacijenta. Danas potpuno slijepe osobe mogu spajanjem posebnih dioda sa mozgom vidjeti, bar siluete. Gluhonijeme osobe mogu čuti zvukove. Sve te stvari dok su u službi medicine i humanosti, dobro su došle.

Otkrivanjem vatre, promijenili smo svijet. Izumom kotača, ponovo smo ga promijenili. Parni stroj je donio novu promjenu života ljudi, a fordova traka za serijsku proizvodnju automobila donijela je novi industrijski zaokret. Danas se govori o četvrtoj industrijskoj revoluciji na bazi informatike i softwarea.

Moderne tehnologije čine nam život ugodnijim. Međutim korištenje modernih tehnologija može biti poput vode. Bez vode nema života, a jaka bujica nam taj život može i oduzeti!

Otvaram raspravu. Ugodan dan svima.

 

Dipl.-Ing.Drazen Katic mr.sc.      

www.drazenkatic.blogspot.com

Udruga za održivi razvoj i moderne tehnologije (UZOR)
WEB: www.uzor2021.blogspot.com
Email: uzor2021@web.de
Facebook: Udruga za održivi razvoj i moderne tehnologije
Instagram: udruga_uzor
Whatsapp grupa: Udruga UZOR
Mob. / Whatsapp 0049 176 404 483 47
 
 

 

14. Sastanak udruge UZOR u Zagrebu!



 

Freitag, 23. Dezember 2022

UZOR - Kako u velikim gradovima emisiju CO2 zamjeniti fotosintezom?

 

Dobro jutro. Ovakve zgrade prekrivene zelenilom i patuljastim drveäem mogli smo vidjeti jedino u Singapuru, Maleziji, Tajvanu. 

 
Međutim ova zgrada koja je koncipirana u skladu Održivog razvoja, točnije "Zelene arhitekture" nalazi se na Rotebühl Platzu u Stuttgartu. Što nam donose zgrade na čijim krovovima i balkonima raste zelenilo i drveće? 
 
U prvoj liniji takva zgrada upija nečistoće, CO2, štik okside pa čak i čestice mikroplastike koje padnu na zemlju. a iz koje raste zelenilo. Pored toga za vrijeme nesnosnih ljetnih vrućina zelenilo "hladi" zgradu. To zelenilo snižava i visoku ljetnu temperaturu u cijelome gradu. 
 
Pošto je grad Stuttgart vrlo zagađen grad, ova zgrada je pozitivan doprinos u borbi za čisti zrak. Grad Zagreb je takodjer zagađen grad. 
 
Može li "Zelena arhitektura" pronaći svoje mjesto u budućim urbanističkim planovima Zagreba?
 
Treba li čisti zrak postati temeljno ljudsko pravo? 
 
Kako "pročistiti" velike gradove? 
 
Svjedoci smo da u velikim gradovima sve više nestaje drveće te ako se i posadi na posječenom mjestu, posadi se zamjensko drvo, malo, sitno i gotovo nebitno.
 
Pripadnici teorija zavjere smatraju da se drvo u gradovima intenzivno siječe da ne bi ometalo rad "5 G mreže"! Svakako drveće koje uljepšava naše gradove, koje proizvodi kisik mora biti i održavano. U rano proljeće to drveće se mora obrezati, tokom vrućih ljetnih dana bez padalina, drveće se mora zalijevati. Drvo je živo biće, ono nije kamen. Međutim sav novac i rad koji tokom godine ulažemo u zdravi rast drveta, ono nam u našem gradu vraća višestruko.
 
Postoje znanstvenici koji tvrde da "efekat staklenika" možemo smanjiti sadnjom drveća. Naravno radi se o milijunskim novim nasadima stabala koje je potrebno zasaditi po cijelom našem planetu da bi se apsorbirao CO2.

Globalno zatopljenje koje u nekim dijelovima svijeta uzrokuje i vrlo jake zime, prijeti da podigne razinu mora do kraja stoljeća od pola metra pa naviše. Neki znanstvenici tvrde da bi se razina mora usljed ekstremnog zatopljenja mogla podignuti čak i do 4 metra. U svijetu postoji desetak milijunskih gradova koji imaju više od 10 milijuna stanovnika. Ti milijunski gradovi nalaze se na obalama mora. Ti gradovi imaju i vrlo nisku nadmorsku visinu. Slično je i sa Nizozemskom. Meterolozi i stručnjaci iz područja Održivog razvoja smatraju, da ako se razina mora digne samo za 1 metar većina tih gradova naći će se pod morem. Koje bi mogracije stanovništva izazvalo podizanje mora za 1 metar ne možemo usporediti sa migracijama koje je imalo čovječanstvo u dosadašnjoj povijesti.
 
Razina mora se diže i to možemo vrlo često primjetiti. Vrlo često su Rijeka i neki drugi gradovi na Jadranu djelomično pod vodom. Razlog tome nije nikako plima i oseka. Razina mora koja se podiže guta pod sobom i male otoke u indoazijskom području, tako da se svake godine stanovništvo otoka koji tonu mora kompletno preseliti u druge zemlje, a najčešće im novi dom daje Australija.
 
Voda je jednako opasna kao i vatra. Voda i vatra u kontroliranim uvjetima omogućavaju život na zemlji. Međutim u velikim  požarima ili bujicama vatra i voda oduzimaju život. 

Mnogi sanaju o zamjenskom planetu za zemlju, kojeg često nazivaju TERRA 2 ili Zemlja 2. Mnogi govore da mi oduvjek nismo nastanjivali zemlju i da zato imamo destruktivan odnos prema njoj.
Neki govore da ćemo jednom živjeti na Marsu. Drugi pak tvrde da ćemo i dalje živjeti na planetu Zemlji, međutim nakon podizanja mora, da će život biti moguć jedino na velikim plutajućim gradovima.

Možemo vjerovati u što želimo. Danas i sada imamo samo jedan plavi planet na kome smo svi rođeni - TERRU ili planet Zemlju.
 
Pokušajmo spasiti budućnost. Možda u tome uspijemo. Ako ne uspijemo, još uvijek ćemo moći jedan dio čovječanstva svemirskim brodovima uputiti na druge planete da pokušaju na njima započeti novu egzistenciju ljudske rase.
 
Otvaram raspravu. Ugodan dan svima. 
 

Dipl.-Ing.Drazen Katic mr.sc.      

www.drazenkatic.blogspot.com

Udruga za održivi razvoj i moderne tehnologije (UZOR)
WEB: www.uzor2021.blogspot.com
Email: uzor2021@web.de
Facebook: Udruga za održivi razvoj i moderne tehnologije
Instagram: udruga_uzor
Whatsapp grupa: Udruga UZOR
Mob. / Whatsapp 0049 176 404 483 47
 
 

UZOR - Može li čovječanstvo intenzivnom eksploatacijom Zemlje osigurati održivu budućnost?


Dobar dan. Većina resursa je na našem planetu ograničena ili je njihovo obnavljanje toliko sporo da se nadolazeće generacije nece moći njima služiti (fosilni resursi, pitke podzemne vode, glečeri, prašume itd.). 

Mi danas tolikim intenzitetom eksploatiramo resurse našeg planeta da bi nam trebalo za korištenje cca. tri planeta Zemlje, a da ne bi ugrozili opstojnost nadolazećih generacija. 

Na slici se vidi "Ledena kava" koju sam ovo ljeto naručio u Mc Donaldsu za 10 kn. Kada pogledamo koliko je resursa utrošeno za tu šalicu kave, vidimo da je zapravo sama kava najjeftinija kao sastavni dio kupljenog napitka. 

Troši se kao da "Sutra" ne postoji. Imam jednog prijatelja iz Stuttgarta koji živi po principu "minimalizma". On tu kavu nikada i ne bi naručio, vec bi ponio svoju šalicu da mu u nju naprave ledenu kavu. Ne moramo se odreći života da bi kvalitetno živili. Asketizam nije riješenje u spašavanju naše civilizacije. Svako od nas bi se mogao odreći sitnice i samim time doprinjeli bi do globalnog poboljšanja kvalitete života na našem plavom Planetu!

Postoji uzrečica koja kaže "manje je više". Kada pogledamo razvoj ljudske civilizacije možemo primjetiti da poboljšanjem tehnike, medicine, znanosti, kvantitete prehrane, ljudski organizam polako kržlja. Upravo postižemo negativan efekt.

U zadnjih 50.000 godina ljudski organizam gotovo da se nije promjenio. Još prije 100 godina ljudi su dnevno pješačili 20-30 km. Današnja znanost tvrdi da je ljudskom organizmu dnevno potrebno 10.000 koraka da bi ostao zdrav. 10.000 koraka je u prosjeku 7.2 km. Ako ćemo biti potpuno iskreni u zimskim hladnim danima prodje i tjedan dana u kojima ne napravimo 10.000 koraka.

Mlada generacija je posebno pogođena "kulturom ne hodanja". Danas djeca u prosjeku mišem na PCu ili prstom na telefonu predju više kilomenara dnevno nego li pješice. Posljedica toga je dječji dijabetis, pretilnost, hiperaktivnost, dječja depresija i dječja agresivnost. 

Također postoje i fiziološke promjene na najmlađoj generaciji. Djeca sve slabije vide i postaju kratkovidna zbog korištenja pametnih telefona. Djeca sve manje koriste prste prilikom pisanja, već sve više pišu pametnim mobitelima ili kompijutorima. 

Čovjek je svoj razvoj, kako fizički, tako i inteligencije temeljio na upotrebi ruku i šaka. Znanstvenici su dokazali da je razvoj inteligencije kod čovjeka direktno povezan sa upotrebom šaka i sa radom naših prstiju. U zadnjih 20 godina znanstvenici primjećuju da se kod ljudske populacije postepeno smanjuje stupanj inteligencije. Drugim riječima čovijek se počinje vračati unatrag.

Otvaram raspravu. Ugodan dan svima.

 

Dipl.-Ing.Drazen Katic mr.sc.      

www.drazenkatic.blogspot.com

Udruga za održivi razvoj i moderne tehnologije (UZOR)
WEB: www.uzor2021.blogspot.com
Email: uzor2021@web.de
Facebook: Udruga za održivi razvoj i moderne tehnologije
Instagram: udruga_uzor
Whatsapp grupa: Udruga UZOR
Mob. / Whatsapp 0049 176 404 483 47
 
 

Donnerstag, 22. Dezember 2022

UZOR - Hoćemo po našim ulicama 2035. godine voziti isključivo električno?


Dobro jutro. Grad Stuttgart ima mnogobrojne stanice za punjenje električnih vozila koje je postavio energetski koncern EnBW, a nešto manji broj punionica je postavila gradska tvrtka Stadtwerke Stuttgart. 

Na ulicama Stuttgarta se pune po dva automobila odjednom (naslovna slika), što ukazuje na intenzitet el. prometa u gradu. To ne čudi pošto je grad Stuttgart, grad autoindustrije: Daimler, Porsche, Smart. 

Pored toga mnogobrojne tvrtke u Stuttgartu i okolici proizvode Autokomponente: Bosch, Mahle, itd. Elektromobilitet dobija na važnosti i u Hrvatskoj. Zagreb, Karlovac i drugi gradovi imaju svakim danom sve više el. vozila na svojim ulicama. Hibridi su također el. vozila. 

Hoce li do 2035 el. vozila u potpunosti zamijeniti klasična? 

Imamo li spremnu električnu infrakstruturu za opsluživanje tolike količine el. vozila? 

Hoće li 2035 el.energija na punionicama biti skuplja od današnjeg fosilnog goriva na benzinskim crpkama?

Na sva ta pitanaj u ovom trenutku nemamo odgovor. Rat u Ukraini prouzročio je nestašicu energenata pa tako i smanjene količine elektricne energije u Europi. Švicarska je čak razmatrala mogućnost da zabrani vožnju električnim vozilima po svojim ulicama dok traje ova energetska kriza.

Svakako će se mijenjati pogon vozilima u narednim desetljećima. Svakako će električna energija kao pogonsko sredstvo zauzimati značajan udio u automobilima sutrašnjice.

Činjenica je da i pogon na goruće stanice, koji kao medij koristi vodik (H2) takodjer pripada u pogon na električnu energiju te danas postaje sve popularniji. 

Sve više se govori o zelenom vodiku, točnije vodiku koji dobijemo korištenjem održivih izvora energije u njegovoj proizvodnji.

Vodik je prvotno bio razmatran u kontekstu pogona autobusa, kamiona i velikih mašina. Međutim automobilska industrija se sve više opredjeljuje proizvoditi osobne automobile na pogon gorućim stanicama (H2).

Hrvatska ima vrlo dobre preduvjete za proizvodnju "zelenog vodika" putem električne energije dobivene solarnim panelima. Čak je i predsjednik Bavarske Dr. Soeder pokazao interes za kupnju "zelenog vodika" iz Hrvatske te za direktni transport vodika cijevima iz Hrvatske do Bavarske.

Naša budućnost bez obzira kakva bila u našim je rukama.

Korstimo osobna vozila jedino "kada su nam zaista neophodna", vozimo bicikl, skoknimo do trgovine pješice. 

Nadolazeće generacije nam neće oprostiti ako uništimo njihovu budućnost i ako uništimo naš plavi planet za život. Planet zemlja nije naše vlasništvo. Mi smo je naslijedili od naših predaka i moramo je predati našim nadolazećim generacijama. Trebamo zemlju čuvati tako da i nadolazeće generacije imaju takvu kvalitetu života na planetu kao što je mi imamo danas.

 Otvaram raspravu. Ugodan dan svima.

Dipl.-Ing.Dražen Katić mr.sc.      

www.drazenkatic.blogspot.com

Udruga za održivi razvoj i moderne tehnologije (UZOR)
WEB: www.uzor2021.blogspot.com
Email: uzor2021@web.de
Facebook: Udruga za održivi razvoj i moderne tehnologije
Instagram: udruga_uzor
Whatsapp grupa: Udruga UZOR
Mob. / Whatsapp 0049 176 404 483 47
 
 

Freitag, 16. Dezember 2022

UZOR - Koja šalica kave dolazi iz održivog uzgoja?

Dobar dan. 

Prije nekoliko godina otišao sam sa dobrim prijateljem u Stuttgartu na kavu. Kada smo došli u kafic i htjeli naručiti piće moj prijatelj je rekao da on više ne pije kavu. To me je malo zateklo i pitao sam ga koji je razlog. On mi je odgovorio da za jednu šalicu Esspresa se potroši u uzgoju 250 litara vode. 

Opet sam ostao zatečen jer tu informaciju nisam imao, a i da jesam bilo bi čudno da se svi odjednom odreknemo pijenja kave. 

Nisam ništa odgovorio i naručio sam kao i uvijek za mene cappuccino. Moj prijatelj je kao i ja bio duboko saživljen sa područjem Održivog razvoja pa njegova reakcija nije bila nerazumljiva. 

Kava je otkrivena slučajno u Etiopiji, gdje je jedan pastir primjetio da su njegove koze posebno živahne kada obrste grm na kome rastu plodovi kave. Iz Etiopije se kava raširila po cijelom svijetu. Danas postoji uzgoj kave po modelu "Fair Trade" gdje se seljacima poštenije isplaćije naknada za otkup kave. 

Mnoge tvrtke imaju logo koji upucuje na "Fair Trade" uzgoj kave, ali prava istina je zaista drugačija.

Uzgajivači kave, koji su najčešće mali farmeri i rade na iznajmljenim velikim farmama toliko su siromašni da si kavu u svakodnevnom životu ni ne mogu priuštiti. Emisija o uzgoju kave koju sam gledao na TVu prije dvije, tri godine prikazala je jednu siromšnu porodicu, koja uzgaja kavu na iznajmljenom zemljištu velikog farmera. Radilo se o zemlji srednje Amerike. Ta porodica je preko dana pila čaj, a ne kavu. Reporter ih je pitao, zbog čega ne piju kavu kada je već uzgajaju. Oni su odgovorili da si ju ne mogu priuštiti, jer premalo zarađuju. Veliki farmer koji iznajmljuje parcele ima na svojim proizvodima "Fair Trade" oznaku. Toliko o održivom uzgoju sa prividnom socijalnom komponentom.

Kada u kafiću ili restoranu naručimo kavu, a oni se pozivaju na "Fair Trade" uzgoj, tada se moramo zapitati da li je to uistinu tako i u kolikoj mjeri se taj "Fair Trade" i primjenjuje u proizvodnji kave.

Fair Trade bi značio da je kava uzgojena po principima održivog razvoja sa izuzetno izraženom socijalnom komponentom. To znači da kupci takve kave plaćaju kavu proizvođaču više od uobičajene tržišne cijene. Samim time bi proizvođač, ako je veliki farmer trebao platiti i veće nadnice svojim radnicima ili onima koj rade na iznajmljenim parcelama. Samim time oni koji direktno rade na poljima kave kao uzgajivači bi trebali imati život iznad granice siromaštva. Njihova djeca bi se morala školovati, a ne raditi u poljima kave kao maloljetni robovi.

Ista situacija se događa i na farmama kakaoa, čaja, pamuka, kaučuka itd.

Ako mi u Europi platimo koji cent više kavu koja se uzgaja po "Fair Trade" principu, onda i očekujemo da ja ta kava tako i uzgojena. Ako nije tako, tada se radi o obmani krajnjeg potrošača i organiziranom kriminalu sa komponentama zabranjenog dječjeg rada.

Otvaram raspravu. Ugodan dan svima!


Dipl.-Ing.Dražen Katić mr.sc.      

www.drazenkatic.blogspot.com

Udruga za održivi razvoj i moderne tehnologije (UZOR)
WEB: www.uzor2021.blogspot.com
Email: uzor2021@web.de
Facebook: Udruga za održivi razvoj i moderne tehnologije
Instagram: udruga_uzor
Whatsapp grupa: Udruga UZOR
Mob. / Whatsapp 0049 176 404 483 47
 
 

Donnerstag, 15. Dezember 2022

UZOR - Može li vojna industrija poslovati u skladu Održivog razvoja?

Pojam "Održivog razvoja" nastao je u 17. stoljeću u Njemačkoj. Tim pojmom je rečeno da onoliko šume može biti posječeno koliko se ponovo zasadi. 

Danas pojam Održivog razvoja prožima sve pore našeg života, a dijeli se u 4 velika područja / komponente: Ekonomska komponenta, ekološka komponenta, socijalna komponenta i politička komponenta Održivog razvoja. 

Proizvodnja svih vrsta vozila je bitna za Održivi razvoj, pošto ta industrija troši ogromnu količinu energie i resursa. Proizvodnja Mercedesa, ali i proizvodnja vojnog vozila Patrija (na gornjoj slici) troše ogromnu količinu čelika. Vojna industrija u Hrvatskog donosi pristojan dio BDPa. 

Može li vojna industrija istivremeno jednako dobro zadovoljiti ekonomsku i ekološku komponentu Održivog razvoja?

Treba li Hrvatska vojna industrija u većoj mjeri proizvoditi oružje ili se treba bazirati na vojno-zaštitnu opremu? 

Hrvatska kao i Njemačka uvozi čelik za (vojnu) industriju iz Irana. Iranski dronovi razaraju Ukrainu. Možemo li uopće govoriti o Održivom razvoju u vojnoj industriji dok uvozimo sirovine iz Irana, zemlje koja čizmom gazi temeljna ljudska prava (posebno prava žena),  zemlje koja prodaje Rusiji dronove koji svakodnevno iz temelja ruše europsku zemlju - Ukrainu?

Vojna industrija je grana industrije u kojoj možemo jasno definirati sve 4 komponente Održivog razvoja. 

Ekonomska komponenta je vrlo jaka. Vojna industrija je jedna od najjačih industrija ili možda i najjača industrija svijeta.

Ekološka komponenta je vrlo nisko zastupljena u vojnoj industriji. Ratovi zagađuju prirodu!

Socijalna komponenta je prilično jaka u vojnoj industriji, pošto ta industrija zapošljava ogroman broj ljudi, možda više i od auto-industrije.

Politička komponenta u vojnoj industriji je najjača. Izradu najnovijeg oružja, najnovija biološka i nuklearna istraživanja u vojnoj industriji odobrava izravno politika. 

Vratimo se usporedbi izrade jednog džipa marke Mercedes i jednog vojnog vozila Patrija.

Potrošnja resursa je kod obadva vozila ogromna, a samim tim ekološki otisak ta dva vozila je vrlo visok. Zaključak je da vojna industrija i industrija automobila trebaju posegnuti za upotrebom resursa koji nastaju reciklažom da bi poboljšali svoju eko bilancu!

Otvaram raspravu!

Lijep pozdrav

Dipl.-Ing.Dražen Katić mr.sc.      

www.drazenkatic.blogspot.com

Udruga za održivi razvoj i moderne tehnologije (UZOR)
WEB: www.uzor2021.blogspot.com
Email: uzor2021@web.de
Facebook: Udruga za održivi razvoj i moderne tehnologije
Instagram: udruga_uzor
Whatsapp grupa: Udruga UZOR
Mob. / Whatsapp 0049 176 404 483 47
 
 

Mittwoch, 14. Dezember 2022

UZOR - "Primjena dostavnih električnih vozila u gradskom prijevozu"!


 Naslovna fotografija načinjena je u Stuttgartu, glavna gradska ulica "Koenigstrasse"!

Elektromobilitet danas zauzima sve veći dio u javnom prijevozu, ali i u teretnom prijevozu. Kod dostavnih vozila vrlo je rano na ulice njemačkih gradova izišla "Deutsche Post' sa električnim biciklima dostavnog tipa. 

Jedan moj poznanik koji je godinama u Stuttgartu radio u tvrtci za dostavu paketa i godinama koristio klasični bicikal prije 3 godine se odlučio na kupovinu električnog bicikala dostavnog tipa. Na naslovnoj slici se vidi jedna varijanta dostavnog električnog bicikala. 

Koje prednosti imaju električni dostavni bicikli pred klasičnim biciklima? 

Najznačajnija prednost je električna baterija koja nam omogućava savladavanja uspona i brdovitog terena uz minimalni utrošak vlastite energije. Druga velika prednosti je da dostavni bicikli imaju transportne kutije i košare u koje se može utovariti i transportirati i preko 30 kg robe ili paketa. Ti bicikli su dio Održivosti.U Hrvatskoj ti bicikli još nisu dovoljno zastupljeni.

Električne bicikle na ulicama naših gradova možemo vidjeti pretežno kao dostavljače hrane velikih dostavljačkih lanaca. Međutim u dostavi paketa bilo putem Hrvatske pošte ili DHLa rijetkost je vidjeti električno dostavno vozilo!

Električna dostava bi trebala naći svoje mjesto u Hrvatskoj bar u velikim gradovima, a posebno u gradovima na Jadranu. Ljudi ne vole buku, ne vole zagađeni zrak. Elektromobilitet bilo klasičnim električnim pogonom ili pogonom na zeleni vodik (H2) morao bi naći u skoroj budućnosti svoje mjesto pod suncem.

Ugodan dan svima. 

Dipl.-Ing. Dražen Katić mr.sc. 🙂 

 www.drazenkatic.blogspot.com

Udruga za održivi razvoj i moderne tehnologije (UZOR)
WEB: www.uzor2021.blogspot.com
Email: uzor2021@web.de
Facebook: Udruga za održivi razvoj i moderne tehnologije
Instagram: udruga_uzor
Whatsapp grupa: Udruga UZOR
Mob. / Whatsapp 0049 176 404 483 47
 
 

Pozivnica na 32. Skype konferenciju - Dražen Katić

  Skype konferencija!   Pod moderiranjem Dražena Katića organiziramo 32. Online konferenciju! Konferencija počinje u petak 29.12.2023 ...