Dobro jutro. Hrvatska nikada nije imala automobilsku industriju. Za razliku od nas u Njemačkoj je svako peto radno mjesto direktno i indirektno vezano za proizvodnju automobila. VW je njemački automobilski koncern koji objedinjuje ca. 10 automobilskih tvrtki u svijetu. VW danas diktira u velikom dijelu svjetsku automobilsku politiku.
Njemačka autoindustrija planira 2035. prestati sa proizvodnjom benzinskih i dizel motora i proizvodnju prebacit na 100% električne automobile i vozila pokretana gorućim stanicama (Vodikom - H2).
Otvara li takva Njemačka auto-politika nove mogućnosti Hrvatskoj? Električni automobil, kao i klasični sačinjen je od dijelova. Za Mercedes se dijelovi proizvode u 40 različitih tvrtki, čak i izvan Njemačke, a sklapaju se u Stuttgart-Untertùrkheimu u gotov proizvod.
Mogu li Hrvatski srednji i veći obrti preuzeti na sebe proizvodnju nekih od komponenti za električna vozila i na taj način postati sudionici globalnog multi-milijardnog biznisa ili ćemo kao do sada ostati samo promatrači?
U povezivanju Hrvatskih srednjih i većih obrta sa Njemačkom autoindustrijom, posebno auto-industrijom Baden-Württemberga, važnu ulogu bi trebale odigati Hrvatska gospodarska komora HGK i Njemačka gospodarska komora, u Stuttgartu poznata pod imenom IHK.
Grad Stuttgart koji je glavni grad Njemačke pokraine Baden-Württemberga ima tri autoindustrije: Daimler AG, Porsche AG te Smart! Sve te tri tvrtke razvijaju intenzivno već 15 godina različite modele električnih automobila, hibridnih vozila i vozila pogonjena gorućim stanicama, odnosno vodikom (H2).
Prednosti koje ima Hrvatska u odnosu na druge Europske zemlje kao potencijalni partner Njemačke autoindustrije te autoindustrije u Stuttgartu su:
- Hrvatski radnici, sada već treća generacija cijenjeni su kao lojalni i vrijedni radnici u Njemačkoj autoindustriji
- Mnogi mladi Hrvatski inženjeri, čak i doktori znanosti rade u koncernima Daimler AG i Porsche AG
- Hrvatska je Nijemcima dobro poznata kao turistička zemlja i Nijemci pokazuju pozitivne emocije govoreći o Hrvatskoj
- U Hrvatskoj živi Njemačka nacionalna zajednica (Dunavski švabe) sa kojom Njemačka njeguje dobre odnose
- Hrvatske tvrtke i obrti u različitim branšama svakog dana se dokazuju na svjetskom tržištu svojom kvalitetom proizvoda i točnošću isporuke
- U gradu Stuttgartu postoji Generalni Konzulat Republike Hrvatske koji je političko predstavništvo Hrvata u toj Njemačkoj pokraini
- Hrvati koji žive u Baden-Württembergu imaju vrijedna poznanstva kako u Njemačkoj industriji, tako i u politici Baden-Württemberga
- Grad Stuttgart i Zagreb udaljeni su samo 800 km
Sve gore navedene prednosti su preddispozicija da cvjeta industrijska razmjena i suradnja između Zagreba i Stuttgarta!
Da li ta suradnja uistinu cvjeta?
Mogao bi reći da je ta suradnja vrlo skromna i da se gotovo uopće ne koriste gore navedene komparativne prednosti koje ima Republika Hrvatska u Baden-Württembergu.
Zašto je to tako?
Prije svega ne postoji politička volja. Većina Hrvatskih političara su pravnici ili liječnici, a ne ekonomisti i inženjeri. Kako netko tko nije inženjer ili ekonomist može uspješno voditi Ministarstvo hrvatskog gospodarstva?
Pored navedenog Hrvatski političari vrlo loše govore Njemački jezik. Ako želite sa Nijemcima dobro poslovati, sa njima trebate govoriti Njemački, ne engleski ili Francuski. U mojih 22 godine života koje sam proveo u Stuttgartu, shvatio sam da te Nijemci cijene ne po tome jesi li lijep, pametan ili školovan, već po tome koliko dobro govoriš Njemački. To sam prije više godina i izjavio u intervijuu za HRT u Stuttgartu!
Mi smo u Stuttgartu uvijek zamjerali Francuzima na njihovom pretjeranom nacionalnom identitetu. Jedan moj prijatelj kada je bio u Francuskoj na godišnjem odmoru naručio je na Njemačkom jeziku u kafiću piće i uopće nije bio poslužen. Tada je njegova žena koja odlično govori Francuski naručila piće na Francuskom jeziku i odmah su dobili što su zaželjeli. Putujući po raznim zemljama na godišnjem odmoru primjetio sam da ljudi vole da ih se pozdravi na njihovom jeziku. Vole da im se kaže po koja riječ na njihovom jeziku.
Kada sam 2019. godine radio u Europskom parlamentu u ECR grupaciji na početku sam sve oko sebe pozdravljao na Njemačkom. Iako većina zaposlenika u parlamentu zna Njemački jezik uvijek su mi otpozdravljali na Francuskom ili Engleskom. Sa vremenom sam naučio po koju riječ Francuskog i koristio ga kod pozdravljanja. Naravno Hrvate koji su radili na osiguranju Europskog parlamenta pozdravljao sam isključivo na Hrvatskom.
Što sam htio reći tom kratkom pričom o jezicima?
Svaki narod je slab na svoj jezik! Ako želite kupiti povoljan proizvod na pazaru u Arapskom svijetu pozdravite ih na Arapskom. Ako želite dobiti na brzinu piće u restoranu, pozdravite konobara na njegovom materinjem jeziku. Ako želite napraviti dobar biznis sa nekom jakom ekonomskom zemljom, vodite poslovne razgovore isključivo na jeziku te zemlje! Nitko vam neće zamjeriti ako kažete koju riječ krivo.
Svojedobno su neki moji poznanici u Generalnom Konzulatu Republike Hrvatske u Stuttgartu startali sa sastancima "Hrvatsko-Njemačkog ekonomskog forum"a. Na sastanke su dolazili njemački i hrvatski poslovni ljudi. Međutim nakon nekog vremena ti su se sastanci ugasili.
Po meni presudni čin u gašenju tih sastanaka je bio moment da na sastancima nisu prisustvovali predstavnici dviju komora HGK i IHK te nisu prisustvovalo lokalni političari Baden-Württemberga i političari iz Hrvatske.
Uzmimo primjer Mate Rimca, dečka iz Livna koji je odrastao u Njemačkoj. Rimcu je trebalo pune četiri godine da uspostavi kontakt sa Porsche AG te da taj koncern sa svojim kapitalom uđe u njegovu tvrtku "Rimac Automobili doo". Da su se uključili lokalni političari iz Stuttgarta i političari iz Hrvatske to bi bilo daleko prije riješeno. Osobno sam poznao šefa sindikata Porschea AG i mogao sam tim poznanstvom pomoći. Međutim uopće nisam ni znao da Rimac vodi pregovore sa Porscheom i da bi mu mala pomoć dobro došla.
To još jednom govori da smo mi Hrvati individualci , da nismo dobro umrežili Domovinu sa Hrvatskim iseljeništvom i da mukotrpno ostvarujemo svoje ciljeve.
Čvrstog sam uvjerenja da Hrvatski obrti sa industrijom Baden-Württemberga mogu ostvariti dobru poslovnu suradnju. Potrebno je postaviti prave ljude na prava mjesta i krenuti sa poslom. Nije mi poznato da je neki Hrvatski ministar gospodarstva u 22 godine mog boravka u Stuttgartu doveo delegaciju Hrvatskih gospodarstvenika u Stuttagrt na razgovore sa Njemačkim gospodarstvenicima.
Pošto sam u ovom odjeljku dosta pisao o političarima i politici ne bi želio ostaviti krivi dojam. Politika me posebno zanima, ali nemam ambiciju postati ministrom Hrvatskog gospodarstva.
Moja je ambicija povezati gospodarstvo Republike Hrvatske sa gospodarstvom Baden-Württemberga kojeg čini preko 120 svjetskih tvrtki i koncerana.
Otvaram raspravu. Ugodan dan svima.
Dipl.-Ing.Drazen
Katic mr.sc.
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen